PIC16F1947-I/MR Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC16F1947-I/MR
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64QFN
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® XLP™ 16F
Contact Now
PIC16F1947-I/MR Specifications
Part Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 54
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8 V ~ 5.5 V
Data Converters A/D 17x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)